שביל הזהב

ייעוץ והכוונה לקשיש ולמשפחתו
שרות ללא תשלום

מתלבטים במציאת בית אבות
או דיור מוגן?

להיערך היטב לזקנה

אתם באמצע החיים מטופלים בהורים קשישים . עד לאחרונה הוריכם תפקדו באופן עצמאילחלוטין. אך מה לעשות ולפתע פתאום חלה ירידה משמעותית במצב הבריאותי או המנטאלי של ההורים. מה עושים? אייך נערכים למצב החדש במי ניתן להיעזר מהמגיע להוריכם? ומתי ניתן לקבל עזרה? עפרה ביירך-ימי תושבת כפר סבא מייעצת ומכוונת את משפחות הקשישים הנמצאים במצוקה ללא תשלום.עיקר המומחיות של עפרה היא בהתאמת סידור מוסדי.

שירותיה משלימים את שירותי העובדים הסוציאליים בעירייה בביטוח הלאומי או בקופות החולים. רב הקשישים מעדיפים להישאר בביתם.
לאלה ניתן לקבל סיוע מביטוח לאומי – גמלת סיעוד. סיוע זה בא לידי ביטוי באמצעות שעות סיוע שהקשיש מקבל מביטוח לאומי. אגב,שעות אלה ניתן להמיר במוצרי ספיגה, לחצן מצוקה או השתתפות במרכז יום לקשיש.הפניה לקבלת שעות אלה יכולה להיעשות באמצעות המחלקה לטיפול באוכלוסייה המבוגרת ברשות המקומית או בפניה ישירה לביטוח לאומי. קבלת השעות מותנית במצבו התפקודי של הקשיש ורמת ההכנסות שלו. ניצולי שואה רשאים לקבל שעות סיוע מהקרן לרווחת ניצולי שואה וזאת בתנאי שקבלו את מירב השעות הניתנות על יד ביטוח לאומי.

לקשישים הנשארים בביתם מומלץ להיעזר בלחצן מצוקה.העסקת עובד זר חשוב לציין כי תופעת העסקת עובדים זרים התפתחה בעיקר כי הם מוכנים לעבוד 24 שעות עם הקשיש. ומאחר ששכרם עדיין נמוך מהשכר של עובדים ישראלים.קבלת עובד זר מותנה בהוצאת היתר להעסקתו. ההיתר מותנה בקבלת מירב השעות מביטוח לאומי. כיום אחראית להיתרים יחידת הסמך במשרד המסחר והתעשייה ללא ההיתר מסוכן ולא רצוי להעסיק עובד זר. קשיש שלא קיבל את מירב השעות מביטוח לאומי רשאי להגיש בקשה לאגודה למען שירותי בריאות הציבור בירושלים.הפנייה לאגודה כרוכה בתשלום של 472 ₪.

שכונה תומכת
לאחרונה חברות פרטיות בשיתוף עם הרשויות המקומיות התארגנו לתת שירותים שונים בבית הקשיש . השירות ניתן עבור תשלום חודשי קבוע לחברה המפעילה.סידור הקשיש מחוץ לבית בדיור עצמאי קיימות מסגרות מגוונות לדיור מחוץ לבית כמו בדיור מוגן לעצמאים בתי אבות לעצמאים ועוד .

בעיקרון ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות הוא בצורת התשלום ובכך שבבית אבות הכלכלה היא מלאה ויש מעקב וקשר עם הקשיש לפחות שלוש פעמים ביום. בדיור מוגן הדייר מקבל דירה קטנה בעוד שבבית אבות המגורים הם בחדר אחד מרווח הכולל שירותם צמודים. בשתי המסגרות השגחה רפואית 24 שעות, שירותי שמירה, פעילות חברתית ענפה ושירותים נוספים. היתרון בפניה לדיור עצמאי עונה בעיקר על הצורך בפעילות חברתית.

המחקרים מוכיחים כי קשישים שעברו לגור במסגרת מסודרת, חולים פחות ומאריכים ימים בבריאות טובה יותר. כיום מבחר האפשרויות לדיור עצמאי הוא רב ובמחירים שונים, חשוב להתייעץ ולהתאים את המקום לצרכים של הקשיש ובקרבת בני משפחה. קשישים עצמאים או תשושים המעוניינים לעבור למסגרת חוץ ביתית רשאים לפנות לסיוע למשרד הרווחה. האישור מותנה בבדיקת רמת הכנסתו של הקשיש והכנסת בני משפחתו . תהליך קבלת העזרה ארוך (מספר חדשים) ומותנה בשיתוף פעולה של המשפחה במידה ויש. קשישים סיעודיים או תשושי נפש – אלצהיימר דימנסיה וכד' כאשר לא ניתן לטפל בקשיש בביתו יש אפשרות לשכנו במוסדות המיועדים לכך.גם כאן האפשרויות מגוונות ובהתאם העלויות. המחירים נעים מ-8500 ₪ לחודש עד 14000 ₪ לחודש.

משפחות אשר אינן מסוגלות לעמוד בתשלום רשאיות לפנות למשרד הבריאות לעזרה. העזרה תינתן רק למשפחות אשר הוכיחו אי יכולת כספית לעמוד בתשלום האשפוז. כיצד נערכים? חשוב להכין את עצמנו לזקנה באמצעות ביטוחים מתאימים הכוללים ביטוחים סיעודיים .לקופות החולים יש תוכניות של ביטוחים סיעודיים . יש להצהיר על כל בעיות הבריאות בעת ההצטרפות לביטוח .

מבוטח שהסתיר את המידע עלול להיתקל בסירוב של הקופה בעת הצורך. יש לציין כי מתן כספי הביטוח הסיעודי של קופת חולים מותנה ברמת תפקוד מסוימת ובהצגת קבלה המעידה על ההוצאה בפועל. בשפה מקצועית זהו שיפוי.ביטוח סיעודי פרטי ניתן לעשות על סכומים שונים וברב המקרים אין צורך בקבלה . מתן הכסף מותנה אך ורק בדוח תפקודי העונה על הקריטריונים המצוינים בביטוח. במונחים מקצועיים זהו פיצוי. במי נעזרים? שביל הזהב בהנהלת עפרה ביירך ימי, מלווה את המשפחה בהכוונה וייעוץ עד למציאת הפתרון הרצוי. לא פעם נדרש פתרון יצירתי שלא עלה על דעת המשפחה.

עפרה ביירך ימי, בעבר דוברת עיריית כפר סבא, מנכ"ל האגודה לסוכרת נעורים, ממקימי ניצן בשרון ופעילה בארגון המתנדבים "מועדון שרון" תוביל אתכם בשביל הזהב לפתרון הטוב ביותר כאשר מדובר בקרוביכם הקשישים. השרות של שביל הזהב אינו כרוך בתשלום.יש בקהילה מספר רשויות המטפלות בקשיש ומשפחתו כמו המחלקה לטיפול באוכלוסיה המבוגרת בעירייה, ביטוח לאומי, השירות הסוציאלי בבית חולים (בעיקר בעת אשפוז). חשוב להקפיד על אורח חיים בריא אכילה נכונה עיסוק בספורט והשתתפות בפעילות חברתית (מדברי המומחים בתחום). שתהיו לי בריאים.

דילוג לתוכן