שביל הזהב

ייעוץ והכוונה לקשיש ולמשפחתו
שרות ללא תשלום

מתלבטים במציאת בית אבות
או דיור מוגן?

מורה נבוכים לקשיש ולבני משפחתו

האוכלוסייה שלנו הולכת ומתבגרת ודור הבנים והבנות נתקלים בבעיות של איך מטפלים בהורה מבוגר אשר מגיע לגיל שצריכים לדאוג לו במוסד זה או אחר, בבית אבות או במוסד סיעודי. כאשר נתקלים בבעיה מיד רואים שיש הרבה חוסר ידע ושאלות לא פתורות. לא תמיד יש בסביבה מישהו שיכול להשיב על השאלות הללו ולעזור.
למה בחורף יותר קשישים מעוניינים לעבור למסגרות מוגנות, איך להיערך לקראת המעבר ומה כדאי לבדוק כאשר שוקלים את המעבר?
ימי החורף הארוכים והקרים מביאים לכך שקשישים רבים עוברים לבתי אבות.
הקשישים העצמאים מעדיפים לעיתים להיות בסביבה תומכת ומוגנת, בה יקבלו שירותי מרפאה, שלוש ארוחות ביום ותוכנית עשירה של פעילויות. כל זאת מבלי לצאת ממתחם בית האבות. סיבה נוספת היא הבדידות ממנה סובלים קשישים רבים. בחורף הם מסתגרים בבתיהם, הילדים עסוקים וימים ארוכים אין איש מבקרם.בית האבות מספק להם הגנה וחברה.

ביטוח סיעודי – מתי כדאי לעשות ביטוח סיעודי? למי כדאי לעשות ביטוח סיעודי? איך עושים את החשבון על איזה סכום? איך תובעים את הביטוח? על מה חשוב לשים לב בזמן שעושים ביטוח? כמה זמן לוקח עד אשר מקבלים את הכסף? תשובות אלו חשובות כיוון שסוכן הביטוח מעוניין לעשות את הביטוח אך אינו נותן למבוטח את כל המידע שיכול לעזור לו לחשב על איזה סכום כדאי לו לעשות את הביטוח הסיעודי ואם בכלל. חשוב מאוד להיערך לזיקנה. הזקנה עולה בכסף רב, המושקע בעיקר בנושאי בריאות. כל מי שיכול להרשות לעצמו יקפיד לעשות ביטוח סיעודי. ככל שיקדים לעשותו כך הפרמייה (התשלום החודשי לחברת הביטוח), תהייה נמוכה יותר.

לפני עשיית הביטוח יש לערוך חשבון מה תהיה הכנסתנו בגיל הפנסיה. באם ההכנסה מגיעה ל-14,000 ₪ לחודש, אין צורך בביטוחים סיעודיים נוספים.הביטוחים הסיעודיים מקנים תוספת של משאבים כספיים במקרה וחס וחלילה הקשיש הופך לסיעודי או תשוש נפש. קיים ביטוח סיעודי במסגרת קופת החולים וקיימים ביטוחים פרטיים.הביטוח דרך הקופה מותנה בהוצאה הכספית בפועל (שיפוי) ואילו הביטוח הסיעודי הפרטי מותנה בניקוד הדו"ח התפקודי. באם הקשיש עומד בקריטריונים יקבל את סך התשלום עליו עשה את הביטוח הסיעודי. בשני המקרים ההמתנה לקבלת הכסף אורכת עד 3 חודשים. בעת עשיית הביטוח הפרטי יש להקפיד על מסירת פרטים רפואיים אמינים על מנת שלא יווצר מצב בו חברת הביטוח תגלה כי המבוטח הסתיר מידע רפואי בעת עשיית הביטוח.במקרה כזה החברה עלולה לסרב לשלם את המגיע לו.

בעת עריכת הביטוח יש לקרוא היטב את הפוליסה .
לכמה שנים הביטוח על איזה סכום . ובעיקר אילו קריטריונים נחוצים כדי לקבל את הביטוח.
מה הערך של הביטוחים המשלימים באמצעות קופות החולים.ביטוחים סיעודיים דרך קופות החולים אינם כרוכים בתשלום חודשי גבוה ומסייעים לקשיש למשך3-5 שנים.לקשישי הגר בביתו ניתנות שעות טיפול ואילו לקשיש המאושפז מחוץ לביתו יינתן סכום כספי הנקבע בביטוח.

איך לבדוק מקורות מימון לאשפוז סיעודי?
קשיש העובר לבית אבות סיעוד או לתשושי נפש יכול להיעזר במשרד הבריאות.וזאת במידה ואין באפשרותו לממן את אשפוזו וחסכונותיו מעטים (כ-50,000 ₪) בכל מקרה על המשפחה לקחת בחשבון את השכרת הדירה באם לקשיש/ה יש דירה משלו ואין לו בת זוג או בן זוג. יש צורך בבדיקה של הביטוחים הסיעודיים למיניהם על מנת שניתן יהיה להפעילם. יש לקחת בחשבון כי זמן ההמתנה לקבלת הסיוע הכספי מחברות הביטוח אורך כ-3 חודשים. משרד הבריאות בודק את הכנסת הקשיש וילדיו לפני מתן הקוד וקובע מה תהיה השתתפות הילדים באשפוז ההורה.קשיש עצמאי או תשוש ערירי, או חסר בית, הזקוק להיות במסגרת מוגנת ותומכת יכול להיעזר בשירותי הרווחה למימון מגוריו בבית האבות.

מה ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות (הבדלים בשירותים והבדלים בצורת התשלום) רבים מהאנשים אינם יודעים את ההבדלים.דיור מוגן מיועד לקשישים עצמאיים המסוגלים לשרת את עצמם בכוחות עצמם.כיום מבחר רב של דיורים עצמאיים. הדייר קונה לעצמו את הזכות לגור בדירהבאמצעות פיקדון כספי הנע בין 120,000-200,000 $ כאשר סכום זה נשחק כל שנה בכ-3% למשך 10-12 שנה.

בנוסף על הדייר לשלם אחזקה חודשית.בתמורה מקבל הדייר דירה ריקה מאובזרת, במטבח, שירותים, ארונות ומיזוג מרכזי.הדייר מקבל שירותי מרפאה, פעילות חברתית ענפה, ניקיון דירתי פעם בשבוע, לחצן מצוקה. התשלום כולל מים, ארנונה וחשמל עד גובה מסוים. התשלום אינו כולל כלכלה, טלפון, כבלים, תרופות ושירותים אישיים אחרים. בית אבות נותן לדייר תמיכה רבה יותר. הדייר מקבל חדר מרוהט, לחצן מצוקה, ניקיון יומי של החדר, כלכלה מלאה וכל השירותים הניתנים בדיור מוגן. התשלום הינו בדרך כלל דמי כניסה בגובה 30,000-50,000 $ הנשחקים בתקופה של 3-5 שנים.

בנוסף יש תשלום חודשי בגובה של 5000-7,200 ₪.נקודות חשובות אליהם יש לשים לב כאשר חותמים על חוזה כשעובדים לדיור מוגןאו לבית אבות (נקודות שאינן קשורות לסוגיות משפטיות).הנקודות החשובות הן :מה יהיה כאשר הקשיש הופך לסיעוד או תשוש נפש.מה ניכלל בתשלום החודשי . האם ניתן להעסיק מטפלת ל-24 שעות .תוך כמה זמן יקבל הקשיש או המשפחה את הכסף המגיע לו עם עזיבתו או פטירתו. מי קובע מתי הדייר יפנה את דירתו. האם יש מחלקה תומכת? מהן זכויות קשישים בישראל ואיך ניתן לממש אותן? לשאלה זו לא התייחסתי כי אינני רוצה להתמקד בה מה גם שבחלק מהתשובות נתתי מענה לשאלה זו.

דילוג לתוכן